Porada prawna ONLINE
Porada prawna ONLINE

Tajemniczy składnik kuchni ormiańskiej

14 Styczeń 2021

Chorut to niezwykle charakterystyczna przyprawa stosowana w kuchni ormiańskiej. Jej głównym składnikiem jest natka pietruszki. Dodatkami są natomiast seler i estragon. Ormianie dodają tą wyjątkową przyprawę do swojej tradycyjnej zupy. Można ją także dodawać do rozmaitych rodzajów zup np. rosołu, gdzie doskonale zastępuje świeżą natkę pietruszki. Chorut to doskonały sposób na przechowywanie przez cały rok świeżej natki pietruszki bez utraty jej wartości odżywczych oraz charakterystycznego smaku i zapachu.

Chorut przygotowuje się zazwyczaj latem, gdy natka pietruszki jest młoda i najbardziej aromatyczna. Sam proces tworzenia tej ormiańskiej przyprawy jest dość pracochłonny, ale nie jest skomplikowany. Pierwszy krok to zagotowanie litra mleka, a po jego ostudzeniu należy dolać do niego jedną szklankę kwaśnej śmietany. Następny etap to przelanie płynu do naczynia wykonanego z gliny i odłożenie mikstury do chłodnego miejsca na 14 dni. Trzeba także pamiętać o przykryciu naczynia lnianą ściereczką. Przez 2 tygodnie należy codziennie mieszać płyn przy pomocy drewnianej łyżki. Po upływie tego czasu powinno się otrzymać kwaśne mleko.

Drugi etap powstawania chorutu to odpowiednie przygotowanie natki pietruszki. Wykorzystujemy jedynie listki, które należy dokładnie oddzielić od łodyg. Jest to dość pracochłonna czynność, ale konieczna, by chorut miał właściwy smak. Natkę pietruszki należy rozdrobnić i połączyć z liśćmi estragonu i selera w odpowiedniej proporcji.
Po przecedzeniu kwaśnego mleka przez sitko dodaje się do niego zmieloną natkę pietruszki wraz z dodatkami. Masę należy przecedzić i zostawić na jeden dzień, by składniki się przegryzły.

Kolejny etap tworzenia chorutu to gotowanie masy. Tradycyjnie wykonywano to nad paleniskiem znajdującym się na dworzu. Oczywiście teraz można z powodzeniem wykonywać to w warunkach domowych, gotując chorut w garnku na kuchence gazowej. Niezwykle istotna jest konieczność ciągłego mieszania płynu, by nie przywierał do dna naczynia. Należy poczekać, aż z garnka odparuje cały nadmiar płynu. Konieczne jest silne wietrzenie pomieszczenia, gdyż płyn wydziela silny zapach podczas gotowania. Gdy masa zgęstnieje, można przejść do kolejnego etapu tworzenia chorutu.

Z wygotowanej masy należy uformować ręcznie charakterystyczne, niewielkie gomółki przypominające kopce. Układa się je na blasze do pieczenia i zostawia do suszenia w dość przewiewnym miejscu. Tak przygotowany chorut można przechowywać przez cały rok np. w lnianym woreczku. Ta wyjątkowa przyprawa kuchni Ormian jest głównym składnikiem popularnej  zupy gandżabur zwanej inaczej po prostu zupą chorutową.

 

Masz pytania? Chcesz umówić się na wizytę? Zapraszamy do kontaktu kontakt@kancelariamitra.pl

Top