W problematyce prawa celnego należy odróżnić dwa pojęcia: magazyn czasowego składowania i skład celny. Pojęcia te w mowie potocznej często używa się zamiennie, ale obydwa mają różną funkcje.
Skład celny to magazyn, który pełni funkcję "przechowalni" dla towarów pochodzących z krajów spoza UE. Składowanie w nim sprowadzonych z zagranicy produktów oznacza, że cła i inne zobowiązania podatkowe będą musiały być zapłacone dopiero w momencie, w którym wyroby te będą wywożone ze składu celnego i wprowadzane do obrotu. Do tego czasu nie mogą one jednak opuścić miejsca składowego (składu celnego). Towary znajdujące się na jego terenie mogą być poddane zwyczajowym czynnościom mającym na celu zachowanie tych towarów w stanie niezmienionym, poprawę ich wyglądu, jakości handlowej lub przygotowanie ich do dystrybucji lub odsprzedaży.
Na składzie celnym, po uzyskaniu odpowiednich zgód, możliwe jest także wykonywanie procesów związanych z uszlachetnianiem produktów czy innymi czynnościami przygotowującymi je do późniejszej dystrybucji.
Natomiast składanie towarów na magazyn czasowego składowania jest wybierane wówczas, gdy importer nie ma możliwości dokonania zgłoszenia celnego. Zwykle wynika to z braków w potrzebnej dokumentacji która jednak może być wykonana bez ingerowania w towar (np. bez pobierania próbek rozpakowywania itp.). W magazynie czasowego składowania nie można bowiem dokonywać „dozwolonych zwyczajowych czynności” takich jak w składzie celnym. Towary znajdujące się w magazynie czasowego składowania mogą zostać poddane jedynie takim czynnościom, których celem jest ich zachowanie ich w stanie niezmienionym. Czynności te jednak nie mogą prowadzić do zmiany wyglądu towarów lub ich właściwości technicznych. Maksymalny czas, w którym towary mogą pozostawać w magazynie czasowego składowania to 90 dni. W odróżnieniu od magazynu czasowego składowania, w składzie celnym towar składować można bezterminowo. Kolejna różnica jest taka, że ze składu celnego, w przeciwieństwie do magazynu czasowego składowania, towary można wyprowadzać np. po jednej sztuce lub kartonie.
Oczywiście w praktyce może być tak, że umowa składu celnego może określać inne zasady wykonywana pewnych czynności, ale ewentualne odienności należy sprawdzać przy podpisywaniu konkretnej umowy składu celnego.
Klienci naszej Kancelarii