Warto wiedzieć, że mamy różne rodzaje składów celnych. Najważniejszy podział to na publiczne i prywatne. Publiczne natomiast dzielą się jeszcze w zależności od tego jak jest rozłożona odpowiedzialność za złożony towar między osobą posiadającą pozwolenie na skład celny a osobą korzystającą z usług publicznego składu celnego.
Publiczne składy celne – to składy celne o charakterze usługowym, z których może korzystać każda osoba w celu składowania towarów. W składzie celnym publicznym towary są składowane na podstawie umowy zawartej między osobą uprawnioną do korzystania z procedury i prowadzącym skład celny. Umowa zawierana jest zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego. W publicznym składzie celnym mogą być również składowane towary przez prowadzącego skład celny.
Prywatne składy celne – to składy celne przeznaczone do składowania towarów tylko przez prowadzącego skład celny. Często zlokalizowane są przy większych firmach produkcyjnych lub handlowych. Stanowią ciekawe rozwiązanie dla firm zajujących się handlem międzynarodowym, albowiem dają możliwość sprowadzenia towaru zza granicy, wprowadzenia go na skład celny (nie opłacamy za towar cła i podatku VAT) i wprowadzenia towaru do obrotu dopiero w momencie odsprzedania towaru - gdy znajdziemy na niego nabywcę.
W czasie składowania towaru w składzie celnym, możemy legalnie nie opłacać podatku i cła do momentu gdy nie znajdziemy nabywcy na zakupiony towar.
Klienci naszej Kancelarii