Porada prawna ONLINE
Porada prawna ONLINEUmów spotkanie
Ormiańska kultura w Warszawie

Ormiańska kultura w Warszawie

09 Listopad 2020

W poprzednim artykule omówione zostały najważniejsze miejsca na ormiańskiej mapie Warszawy. Tym razem opisana zostanie współczesna Warszawa pod kątem spotkań, wydarzeń i stowarzyszeń związanych z kulturą ormiańską. Tekstem chcemy przybliżyć wszystkim osobom ze stolicy oraz z terenu całej Polski, jak współcześnie kultywuje się dziedzictwo Ormian.

Od ponad 30 lat organizowane są na terenie Warszawy wszelkiego rodzaju wystawy związane z kulturą i dziedzictwem Ormian. Tworzone są także różne konferencje i wydarzenia, które mają przybliżyć wszystkim zainteresowanym kulturę tego niezwykłego narodu. Regularnie organizowane są w Warszawie spotkania o przeróżnym charakterze dla społeczności ormiańskiej a także wydawane są magazyny i gazetki. Jedno z takich wydawnictw to np. “Huis”.

W Warszawie powstało także Koło Zainteresowań Kulturą Ormian, Fundacja Ormiańska KZKO, Musa-Ler czy Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich. Przez dwa lata funkcjonowało także Stowarzyszenie Młodzieży Ormiańskiej. Warto wspomnieć także o Stowarzyszeniu Ormiańsko Polskim “Ani”, Fundacji Polsko-Ormiańskiej, Fundacji Ararat czy Stowarzyszeniu Polska-Armenia.

W stolicy funkcjonuje także od wielu lat ormiańska szkółka weekendowa zwana Międzyszkolnym Zespołem Nauczania Mniejszości Ormiańskiej. Propaguje ona wśród najmłodszych kulturę i język Ormian dzieci w wieku szkoły podstawowej, zarówno tych młodszych, jak i uczniów niegdysiejszego gimnazjum. Szkółka organizuje Dni Ormiańskie i różnego rodzaju występy uczniów.

Osoby dorosłe mogą uczestniczyć w lektoracie języka ormiańskiego na Uniwersytecie Warszawskim. Natomiast ludzie zainteresowani językiem staroormiańskim powinni udać się na Uniwersytet Kardynała Wyszyńskiego, gdzie można uczestniczyć w wykładach związanych z tym językiem.

W Warszawie znajduje się redakcja ormiańskiego kwartalnika Awedis oraz siedziba stacjonarna  portalu internetowego ormianie.pl. Warto także zaznaczyć, iż warszawska rozgłośnia radiowa Radio Wnet dość często gości w audycjach Ormian.

Ormianie mogą także obejrzeć występy ormiańskich artystów podczas warszawskiego festiwalu Transkaukazja oraz podczas Wielokulturowego Warszawskiego Street Party. Obydwa wydarzenia organizuje Fundacja Inna Przestrzeń.


(tekst napisany w oparciu o książkę “Ormiańska Warszawa”)

Masz pytania? Chcesz umówić się na wizytę? Zapraszamy do kontaktu: kontakt@kancelariamitra.pl

Zaufali nam

Klienci naszej Kancelarii

Umów spotkanie

Umów spotkanie

Zgodnie z ustawą z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U.2016.922 z dn. 28.06.2016r.) oraz zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż: administratorem danych osobowych umieszczonych w formularzu kontaktowym jest właściciel strony Kancelaria Radców Prawnych Mitra Badalyan i Trojanowski w Przemyślu, ul. Lwowska 52/200.

Top